Σάββατο - 18 Νοεμβρίου 2017
Friday 18 August 2017 - 01:51

10 λεπτά σκότωσαν τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 2-3 απο την Αθλετικ Μπιλμπάο μέσα σε 10 λεπτά.

Παναγιώτης Φάκος

Ψυχρολουσία έπεσε στην Λεωφόρο έπειτα από την βαριά ήττα που γνώρισε ο Παναθηναϊκός με 2-3 κάνοντας δύσκολο το έργο ενόψει της ρεβάνς.

Ένας Παναθηναϊκός που πραγματικά για 65' τον θαύμαζες. Ήταν ανώτερος της Μπιλμπάο και δίκαια είχε υπέρ του το 2-0 που αν το κρατούσε θα είχε το πάνω χέρι στον επαναληπτικό.

Όμως λίγο η απειρία των παικτών μίας νέας ομάδας, λίγο το άγχος, λίγο η κούραση έδωσαν την ευκαιρία στην Μπιλμπάο μέσα σε 10 λεπτα να ξεκάνει τους "πράσινους".

Το μεγάλο όπλο της Αθλετικ Μπιλμπάο που ακούει στο όνομα Αντουριθ έκανε την αρχή και έβαλε το κερασάκι στο τέλος με απευθείας εκτέλεση πέναλτι.

Από αυτό το ματς ο Παναθηναϊκός πρέπει να κρατήσει στη μνήμη του ενόψει της ρεβάνς το πρώτο 65λεπτο.

Για τον Παναθηναϊκό οι δύο σκόρερ ήταν οι ίδιοι με το Μπακού δηλαδή Λουντ και Καμπεσας. Άλλο ένα φανταστικό ματς έκαναν Ζεκα και Χουλτ που είναι η κινητήριος δύναμη του "τριφυλλιού".

Πλήγμα για τον Παναθηναϊκό είναι ο Ρέις ο οποίος στα τελευταία λεπτά σε μια σέντρα ένιωσε ενόχληση στον τετρακεφαλο και πραγματικά περπατούσε στο τέλος μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μένει να δούμε πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός του.

Να θυμίσουμε ότι στον επαναληπτικό ο Παναθηναϊκός για να περάσει πρέπει να νικησει τουλάχιστον 2-0.