Σάββατο - 25 Νοεμβρίου 2017
Thursday 09 November 2017 - 15:13

ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΚΡΟΑΤΙΑ!

Ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδας (Καρνέζης,Μανιάτης,Παπασταθόπουλος,Παπαδόπουλος Τζαβέλλας,,Σταφυλίδης,Τζιόλης,Σάμαρης,Ζέκα,Φορτούνης,Μήτρογλου) Μίκαελ Σκίμπε, έδωσε εντολή για παιχνίδι καθυστερήσεων με την μπάλα να γυρίζει συχνά στον τερματοφύλακα μας,ώστε να τρώμε λεπτά, αλλά και μήπως οι Κροάτες δείξουν τον γνωστό ενθουσιασμό τους και αφήσουν τα συστήματα κατα μέρος, οπότε να χτυπήσουμε στον αιφνιδιασμό με Φορτούνη-Μήτρογλου.

Αίθουσα Σύνταξης

Ομως ο Καρνέζης έκανε παιδικό λάθος σε αβίαστο κοντρόλ της μπάλας ,έδωσε πέναλτυ ανατρέποντας τον Κροάτη επιθετικό Κάλινιτς και 1-0 από τον μεσο της Ρεάλ Μαδρίτης Λούκα Μόντριτς στο 10'
Μετά ένα 10 λεπτο άμυνα παιδική από Μανιάτη και κεντρικό αμυντικό δίδυμο Παπαδόπουλο και Παπασταθόπουλο και 2-0 με ...τακουνάκι ανενόχλητο από τον Κάλινιτς.

Οι Κροάτες μοιάζουν να ανέκοψαν ρυθμό ...Το παιχνίδι συνεχίζεται με δυο πολύ καλές ελληνικές επιθέσεις απο Ζέκα και Μήτρογλου και ξαφνικά μετά απο κόρνερ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με κεφαλιά πάγωσε το στάδιο Μαξιμιρ κάνοντας το 2-1
Στο 33 το σκορ έγινε 3-1 από τον Πέρισιτς με κεφαλιά από τραγική αμυντική λειτουργία της Ελλάδας....

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ακόμα πιο παιδικό λάθος από τον Σταφυλίδη.Πήγε να γυρίσει τη μπάλα στον Καρνέζη με τρόπο που αποφεύγουν και στα φιλικά.Με το στήθος και με αντίπαλο ανάμεσά τους...Γκόλ και 4-1 στο 47 από τον Κράμαριτς.

Ωραίο σουτ του Μήτρογλου στο 60 το έβγαλε δύσκολα ο Σούμπασιτς και αμέσως μετά απο ωραία προσπάθεια του Μήτρογλου ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά μόλις άουτ καρδιοχτύπησε τους Κροάτες.
Στο 61 ο Σάμαρης τραυματίσθηκε και στη θέση του ο Ταχτσίδης.

Καταπληκτική μπαλιά του Μόντριτς ,πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον Λόβρεν στο 65 που βγήκε σχεδόν μόνος.
Το ίδιο έκανε και στο 69 και ευτυχώς σούταρε άουτ ο Πέρισιτς.
Ο Μπακασέτας πήρε τη θέση του Σταφυλίδη στο 70 και αμέσως έγινε μια ωραία συνδυαστική επίθεση,αλλά κανένας Ελληνας παίκτης δεν σούταρε αν και βρέθηκαν σε καλή θέση Ταχτσίδης και Μήτρογλου.

Ο Ζέκα, μακράν ο καλύτερος μαζί με Παπασταθόπουλο-Παπαδόπουλο-Μήτρογλου στον αγώνα κερδίζει μια καταδικασμένη μάχη, ανάμεσα σε 3-4 Κροάτες παίρνει κόρνερ και η κεφαλιά του Μήτρογλου μόλις άουτ στο 74.

Στο 81 ο Κράμαριτς(Εβερτον) βγήκε και μπήκε ο Μπλάζιτς.
Η Κροατία δεν ήταν καμία φοβερή μηχανή στο παιχνίδι. Είχε 10άρι(Μόντριτς) αντίθετα με την Ελλάδα, στην οποία ο Φορτούνης είναι μακράν κάθε τι άλλο εκτός απο 10άρι.

Φαινόταν ότι αν υπήρχε κάποιος να κάνει 2-3 ατομικές προσπάθειες και να δημιουργήσει υπεραριθμία ο Μητρογλου θα έβαζε γκολ.
Ομως όταν γίνονται τέτοια παιδικά λάθη τα πόδια βαραίνουν, ο φόβος των νέων λαθών τρομάζει και έτσι κύλησε το δεύτερο ημίχρονο.
Ο Μόντριτς βγήκε στο 88 και μπήκε ο Πάσαλιτς

Στο 90 ο Μήτρογλου απο το πουθενά βρήκε κεφαλιά και ο Σούμπασιτς έκανε την απόκρουση του αγώνα. Στο ριμπάουντ ο Παπαδόπουλος γύρισε παράλληλα στην άδεια εστία, αλλά δεν βρέθηκε κανείς Ελληνας παίκτης εκεί.
Μετά τα δυο πλάγια μπακ (Μανιάτης-Σταφυλίδης) ο Φορτούνης μακράν ο πιο αρνητικός

Κρίμα από αυτή την Κροατία δεν αξίζαμε 4 γκολ...
Η ρεβάνς την Κυριακή στο Καραϊσκάκης όπου χρειαζόμαστε 3-0 η 5-1 και πανω...