Κυριακή - 24 Σεπτεμβρίου 2017
Friday, 28 April 2017 16:08

Εσύ μιλάς για υγιές ποδόσφαιρο;

Σε μια περίοδο που το ελληνικό ποδόσφαιρο χτυπάει κόκκινο, με δικαστήρια, εξαγγελίες, άδειες για γήπεδα, επεισόδια... υπάρχει ένας "Τιμωρός" που θα πατάξει όλη την εγκληματικότητα του Ελληνικού ποδόσφαιρο.

Παναγιώτης Φάκος

Ο "Σούπερ Ιβάν Σαββίδης" εδώ και μέρες και πιο πολύ με την αφορμή της εκδίκασης του Ολυμπιακού για τα επεισόδια στον 1ο αγώνα το ημιτελικών κυπέλλου με την ΑΕΚ, έχει φαγωθεί να λέει ότι θα φτιάξει το Ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν λέω καλά κάνει ο άνθρωπος και θέλει να κάνει το Ελληνικό πρωτάθλημα υγιές και μακάρι να το κάνει αλλά πως μιλάς για υγιές ποδόσφαιρο όταν εσύ έσφαξες τον Παναθηναϊκό και είχες και το θράσος να κάνεις δηλώσεις μετά τον αγώνα περί καθαρού ποδοσφαίρου και άψογης Τούμπας;

Παναθηναϊκοί ή μη όλοι είδαμε τα έκτροπα του Κύζα χθες. Χρόνια τώρα φώναζαν οι Παοκτζίδες ότι ποτέ δεν τους έχει σφυρίξει διαιτητής από την Θεσσαλονίκη στο Κύπελλο. Και να που έγινε... Ο Κύζας είναι από τη Δράμα βέβαια αλλά μένει Θεσσαλονίκη!

Άντε πες πως αυτό είναι σύμπτωση... και ο Κύζας γουστάρει ΠΑΟΚ και τον σπρώχνει χωρίς να έχει βάλει το χεράκι του κανένας παράγοντας του ΠΑΟΚ, εσύ σαν πρόεδρος που θες να πατάξεις τις παράγκες και τα εγκληματικά σφυρίγματα των διαιτητών γιατί δεν έκανες λόγο για το σφάξιμο που είδαν όλοι στην Τούμπα;

Ούτε καν παράδειγμα από τον Ουζουνίδη δεν πήρε ο Σαββίδης, που έβαλε τα γυαλιά σε όλους χθές με τις δηλώσεις του.

Η ουσία λοιπόν είναι μία... Αν πράγματι κάποιοι θέλουν να αλλάξουν το Ελληνικό ποδόσφαιρο, μπορούν να το κάνουν αλλά μόνο αν συμμετέχουν σε αυτό και θα πρέπει να αξιοποιούν ευκαιρίες όπως αυτή που παρουσιάστηκε στον Ουζουνίδη. Αυτό που έκανε έδειξε ότι πράγματι θέλει να υπάρχουν διαφορετικοί όροι στο ποδόσφαιρο που ο ίδιος υπηρετεί ως επαγγελματίας.

Ας θυμηθούμε και τα όργια του Κύζα στην Τούμπα χθες

Στο 14' του αγώνα το φάουλ που εκτέλεσε εύστοχα ο Πέλκας και άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο του Βορρά» ήταν ανύπαρκτο, καθώς ο Μολέντο δεν έχει υποπέσει σε παράβαση πάνω στον Πρίγιοβιτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι, όταν ο Βαρέλα κλώτσησε εμφανώς από πίσω τον Μπεργκ, ωστόσο ο Κύζας έκλεισε τα μάτια.

Στο 28' της αναμέτρησης ο Κρέσπο κράτησε τον Κλωναρίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ούτε σε αυτή την περίπτωση σφυρίχτηκε παράβαση.

Στο 39' ο Μάτος έκανε μαρκάρισμα για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ, αλλά ο διαιτητής όχι μόνο του χαρίστηκε, αλλά δεν καταλόγισε καν το φάουλ εκτός φάσης. Το ίδιο έγινε και τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Βραζιλιάνος πήγε με προτεταμένο τον αγκώνα σε εναέρια μονομαχία με τον Χουλτ, αλλά και πάλι έμεινε στο παιχνίδι.

Τώρα για την φάση του 72' είναι 50% - 50% ο Χουλτ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για ένα μαρκάρισμα που ήταν απλό φάουλ (έτσι λένε οι του Παναθηναϊκού) αλλά είχε και μια δόση εκδίκησης. Παρ' όλα αυτά η κόκκινη έδωσε στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα να πετύχει το τρίτο γκολ που έφερε την ανατροπή του 2-0 της Λεωφόρου.