Κατοχή Ευκαιρίες Κόρνερ Κίτρινες κάρτες Φάουλ
  • 2
  • 19
MANCHESTER-UNITED: 17' Φελαϊνί
CELTA VIGO: 85' Ρονκάλια

Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" του Μουρίνιο πάνε με τα χίλια ζόρια τελικό και διεκδικούν ευρωπαϊκό τρόπαιο έπειτα από 6 χρόνια και δίνουν ραντεβού με τα "μωρά" του Άγιαξ.

Παναγιώτης Φάκος

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι με τη Θέλτα όμως να κοιτάει στα μάτια τη Γιουνάιτεντ και να προσπαθεί να βρει μπαλιές στην πλάτη της άμυνας των κόκκινων, καθώς δεν μπορούσαν να περάσουν στο ένας με έναν τα δυνατά κορμιά της Γιουνάιτεντ.

Ένα πρώτο ημίχρονο που θα έλεγες πως θα σε έπαιρνε ο ύπνος από την έλλειψη ενέργειας και πάθους! Το τέμπο του αγώνα κοίμησε ακόμα και την Θέλτα και στο 17' ο Φελαϊνί έπειτα από εκπληκτική σέντρα του Ράσφορντ με κεφαλιά θα κάνει το 1-0.

Αφού η Μάντσεστερ ήταν με το ένα πόδι στον τελικό με αυτό το 1-0 ελέγχε απόλυτα το παιχνίδι με τους Ισπανούς να κάνουν κάποιες ακίνδυνες φάσεις.

Στο δεύτερος μέρος η Θέλτα ξεκίνησε με αλλαγή (στην θέση του ο Βας, μπήκε ο Τζοζαμπέντ) θέλωντας να δώσει φρεσκάδα απο τήν αρχή. Η Θέλτα ναι μεν είχε πάρει την εδαφική υπεροχή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά έδειχνε ότι δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τη Γιουνάιτεντ.

Από το 64' μέχρι το 77' η Γιουνάιτεντ πήρε για λίγο τα ινία και έκανε ευκαιρίες. Όμως η Θέλτα επιφύλασε μια έκπληξη στους "Κόκκινους" και στο 85' ο Ρονκάλια με κεφαλιά βάζει φωτιά στο ματς, κάνοντας το 1-1 με τη Θέλτα να θέλει ένα γκολ για να προκριθεί.

Στο 88' θα μείνουν με 10 παίκτες και οι δύο ομάδες! Ο Ρονκάλια και Μπαϊγί αποβάλλονται με απευθείας κόκκινες κάρτες, λόγω κοκκορομαχίας.

Στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων η Θέλτα προσπαθούσε να κάνει το αναπάντεχο, να αφήσει εκτός την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο 96' θα χάσει μια ευκαιρία τεραστίων διαστάσεων με τον Γκουιντέπι να μην μπορεί να στείλει σε κενό τέρμα την μπάλα στα δίχτυα και να στείλει τους Άγγλους σπίτια τους.

Αφού όμως δεν τα κατάφερε ο Γκουιντέπι έφερε τα χαμόγελα στους "Κόκκινους" και τους στέλνει έστω και με τα χίλια ζόρια στον τελικό και αντιμετωπίζει τα "μωρά" του Άγιαξ.

Αναλυτικά το ματς

Μόλις στο 4ο λεπτό, λίγο έλειψε η Θέλτα να... ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, με τον Ιάγο Άσπας να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή με αριστερό, αλλά τον Σέρχιο Ρομέρο να αποκρούει σε κόρνερ.

Το ενδεχόμενο παράτασης αποκλείστηκε στο 17', καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με την κοντινή κεφαλιλά του Μαρουάν Φελαϊνί, έπειτα από την εξαιρετική σέντρα του Μάρκους Ράσφορντ.

Θυμίζουμε πως ο Ράσφορντ είχε πετύχει το μοναδικό γκολ στο Βίγκο (με φάουλ αλά... Μπέκαμ), αλλά και το γκολ της λύτρωσης στην παράταση στον προημιτελικό με την Άντερλεχτ. Συμμετοχή δηλαδή σε 3 σερί σημαντικά γκολ στην διοργάνωση για τον 19άχρονο.

Ο Σέρχιο Άλβαρεθ στο 49' απέκρουσε το δυνατό σουτ του Χένριχ Μχιταριάν, όπως και το κοντινό πλασέ του Φελαϊνί στο 69', ενώ ο Γκουιντέτι έχασε σπουδαία ευκαιρία για τους Ισπανούς στο 75', αστοχώντας με κεφαλιά.

Τελικά με μία άλλη κεφαλιά, αυτή του Φακούντο Ρονκάγλια από σέντρα του Μπονγκοντά, η Θέλτα ισοφάρισε στο 85', έτσι αναζητούσε ένα ακόμη γκολ για την ανατροπή και την πρόκριση.

Το γκολ αυτό δεν ήρθε, με τον Γκουιντέτι να έχει σπουδαία ευκαιρία στο 96', ενώ στο 88', έπειτα έντονο καυγά, αποβλήθηκαν οι Μπεγί και Ρονκάγλια, έτσι ο πρώτος θα χάσει τον τελικό κόντρα στον Άγιαξ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

MANCHESTER-UNITED: Ρομέρο, Βαλένσια, Μπεγί, Μπλιντ, Νταρμιάν, Αντέρ Ερέρα, Φελαϊνί, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (86' Ρούνεϊ), Μχιταριάν (77' Κάρικ), Ράσφορντ (89' Σμόλινγκ)

CELTA VIGO: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάγλια, Χόνι Κάστρο, Ραντόγια (68' Μπονγκοντά), Πάμπλο Ερνάντες, Βας (46' Χοθαμπέντ), Ιάγο Άσπας, Σίστο (80' Μπουβού), Γκουιντέτι

Διαιτητής: Οβίντιου Χατσεγκάν (Ρουμανία)

Γήπεδο: Old Trafford (Χωρητικότητα: 75.635)