Σάββατο - 23 Σεπτεμβρίου 2017
Friday, 25 August 2017 17:15

Μέτρια η κλήρωση για ΑΕΚ με μία παλιά γνώριμη στο δρόμο της

Μέτρια η κλήρωση για ΑΕΚ με μία παλιά γνώριμη στο δρόμο της

Η ΑΕΚ στην κλήρωση που έγινε στο Μονακό θα είναι στον 4ο όμιλο με την παλιά γνώριμο της Μίλαν, την Αουστρια Βιέννης και την γνώριμη από τον Ολυμπιακό, Ριέκα.

Παναγιώτης Φάκος

Ουτε καλή, αλλά ούτε κακή τη λες την κλήρωση. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα τα πράγματα.

Το φαβορί στον όμιλο σίγουρα είναι η Μίλαν που σαφώς δεν είναι η ίδια ομάδα που είχε συναντήσει η ΑΕΚ το 2006.

Για τις υπόλοιπες ομάδες δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί αφού και οι 3 τους είναι πάνω κάτω ίδιου βεληνεκούς ομάδες.

Η ΑΕΚ σίγουρα πρέπει να παλέψει για γίνει το δεύτερο φαβορί στον όμιλο αλλά σίγουρα χρειάζεται και μία ενίσχυση στην επίθεση με τον Αραουχο να είναι πάνω πάνω στην λίστα.

Τώρα όσο για το πρόγραμμα των αγωνιστών δεν το λες και τόσο ευνοϊκό αφού στην 1η αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Ριεκα, στη 2η θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ την Αουστρια και 3η αγωνιστική θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να υποδεχθεί την Μίλαν του Μοντέλα.

Από τη μία είναι κακό που ξεκινάει με εκτός έδρας το πρώτο ματς από την άλλη όμως στις δύο πρώτες αγωνιστικές έχει να αντιμετωπίσει δύο ομάδες στα μέτρα της και να πάει (αν όλα έχουν έρθει ευνοϊκά) με άλλο αέρα στο Μιλάνο την 3η αγωνιστική.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγωνιστικών της ΑΕΚ:

1η αγωνιστική: 14 Σεπτεμβρίου 2017, Ριεκα - ΑΕΚ

2η αγωνιστική: 28 Σεπτεμβρίου 2017, ΑΕΚ - Αούστρια Βιένης

3η αγωνιστική: 19 Οκτωβρίου, Μίλαν - ΑΕΚ

4η αγωνιστική: 02 Νοεμβρίου 2017, ΑΕΚ - Μίλαν

5η αγωνιστική: 23 Νοεμβρίου 2017, ΑΕΚ - Ριέκα

6η αγωνιστική 07 Δεκεμβρίου 2017, Αούστρια Βιένης - ΑΕΚ

Αναλυτικά όλοι οι όμιλοι του Europa League:

1ος όμιλος:
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ)
Αστάνα (Καζακστάν)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

2ος όμιλος:
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Παρτιζάν (Σερβία)
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

3ος όμιλος:
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Χόφενχαϊμ (Γερμανία)
Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)

4ος όμιλος:
Μίλαν (Ιταλία)
Αούστρια Βιένης (Αυστρία)
Ριέκα (Κροατία)
ΑΕΚ (Ελλάδα)

5ος όμιλος:
Λιόν (Γαλλία)
Έβερτον (Αγγλία)
Αταλάντα (Ιταλία)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

6ος όμιλος:
Κοπεγχάγη (Δανία)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)
Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)
Ζλιν (Τσεχία)

7ος όμιλος:
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Στεάουα (Ρουμανία)
Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ)
Λουγκάνο (Ελβετία)

8ος όμιλος:
Άρσεναλ (Αγγλία)
ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)
Κολονία (Γερμανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

9ος όμιλος:
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)
Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Κόνιασπορ (Τουρκία)

10ος όμιλος:
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)
Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)
Έστερσουντ (Σουηδία)

11ος όμιλος:
Λάτσιο (Ιταλία)
Νις (Γαλλία)
Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο)
Φίτεσε (Ολλανδία)

12ος ομιλος:
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)

ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ

Τα Ντοκουμέντα είναι μια δημοσιογραφική ιστοσελίδα ειδήσεων, ερευνών, αποκαλύψεων και απόψεων, με την επιμέλεια του Γιάννη Ντάσκα.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Newsletter

Συμπλήρωσε το e-mail σου και θα λαμβάνεις κάθε Πέμπτη το εβδομαδιαίο newsletter του ntokoumenta.gr με όλα τα νέα της Ελλάδας