9η Αγωνιστική Προκριματικών Μουντιάλ Bilino Polje Stadium (Χωρητικότητα: 15.600)

68' Φερτόνχεν
84' Καράσκο
ΒΟΣΝΙΑ: 30' Μεντούνγιανιν, 39' Βίστσα, 82' Ντούμιτς
ΒΕΛΓΙΟ: 4' Μενιέ, 59' Μπατσουαγί, 68' Φερτόνχεν, 84' Καράσκο

Ματσάρα έγινε στο Σαράγεβο ανάμεσα στην Βοσνία και το Βέλγιο που αν και ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν σύμμαχος είδαμε γκολ και θέαμα αλλά και χαρήκαμε με τη νίκη (3-4) του Βελγίου που μας δίνουν ελπίδες.

Παναγιώτης Φάκος

Δωράκι μας έδωσε το Βέλγιο σήμερα στο ματς των ανατροπών καθώς επικράτησε με 4-3 της Βοσνίας.

Πραγματικά πρέπει να ανάψουμε μια λαμπάδα στο μπόι του Καράσκο που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 84' και δίνει πλέον στην Ελλάδα την ευκαιρία απόψε κόντρα στην Κύπρο (21:45 - Cosmote Sport 1 / ntokoumenta.gr) με νίκη να περάσει 2η στον όμιλο και να πάρει την πρόκριση.

Θυμίζουμε πως η Ελλάδα θέλει νίκη απόψε αλλά και νίκη κόντρα στο Γιβραλτάρ την Τρίτη στο Καραϊσκάκης.

Τώρα για το σημερινό ματς παρόλο που θέλαμε να νικήσει το Βέλγιο, η αλήθεια είναι ότι είμασταν με το θέαμα αφού είχαμε 3 ανατροπές.

Το σκορ άνοιξαν νωρίς-νωρίς οι Βέλγοι στο 4' αλλά μέσα σε 9 λεπτά η Βοσνία κατάφερε να κάνει την ανατροπή (2-1) λίγο πριν λήξει το 1ο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι ανέβασαν στροφές στο "κόκκινο" και κατάφερα να όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να κάνουν την ανατροπή (2-3) επίσης μέσα σε 9 μόλις λεπτά.

Οι Βόσνιοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και απείλησαν αρκετές φορές τα καρέ του Κουρτουά και στο 82' θα φέρουν το ματς και πάλι στα ίσια με το γκολ του Ντούμιτς.

Δύο μόλις λεπτά κράτησε η χαρά των Βόσνιων αφού ο Καράσκο θα κάνει την 3η ανατροπή στο ματς στο 84' και θα σβήσει όλες τις ελπίδες των Βόσνιων αφού και ισοπαλία ήταν σαν ήττα γι'αυτούς.

Ελπίζουμε σήμερα να αξιοποιήσουμε το δώρο των Βέλγων και να φύγουμε με το τρίποντο από την Κύπρο και να πάμε να ανάψουμε και την λαμπάδα στον φίλο Καράσκο.