Κατοχή Ευκαιρίες Κόρνερ Κίτρινες κάρτες Φάουλ
  • 3
  • 8
AEK: 42' Μπακασέτας
ΠΑΟΚ:

Τις ελπίδες της για την πρώτη θέση στα πλέι-οφ διατήρησε η ΑΕΚ. Η Ένωση επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και χάρη σε γκολ του Τάσου Μπακασέτα έφτασε σβηστά στο 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Παναγιώτης Φάκος

Μία ΑΕΚ που είναι μια του ύψους, μια του βάθους σήμερα διάλεξε το ύψος και κορύφωσε τις ελπίδες της για την πρώτη θέση στα Playoff της Super League.

Ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης μένει η ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Ένα πρώτο ημίχρονο πλούσιο σε φάσεις και με μια ΑΕΚ να μπαίνει αρκετά δυνατά και με το καλημέρα θα κερδίσει πέναλτι στο 6ο λεπτό με τον Λάζαρο να σκορπάει την ευκαιρία. Πιο συγκεντρωμένη η ΑΕΚ και πιο παθιασμένη κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου και στο 42' ο Μπακασέτας με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς χάνοντας αρκετές ευκαιρίες όμως ο Χιμένεθ έκανε σωστή διαχείριση στην ομάδα του. Βέβαια ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει την ΑΕΚ καθώς τα γεμίσματα που έκαναν πήγαιναν όλα χαμένα.

Από το 60' και μετά τα νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα πήραν τον πρώτο λόγο και στο 64' ο Μάτος θα ανατρέψει τον Μάνταλο που ήταν σε προφανή θέση για γκολ αλλά ο διαιτητής δεν θα του δείξει την κόκκινη κάρτα. Στο φινάλε όμως ο Μαλεζάς θα δει σωστά την κόκκινη καρτά για διαμαρτυρία θεωρόντας πως ο Κολοβέτσιος έκανε χέρι εκτός περιοχής. Την ίδια στιγμή κανονικά έπρεπε να αποβληθεί και ο Λέοβατς καθώς έσπρωξε τον διαιτητή ο οποίος έριξε νερό στο κρασί του.

Αναλυτικά το παιχνίδι

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που πίεσε ψηλά κι έκλεισε στην περιοχή του τον ΠΑΟΚ. Το πρέσινγκ έφερε και το λάθος, αφού ο Κρέσπο έκανε χέρι στην περιοχή, όμως ο Λάζαρος πέταξε στα σκουπίδια την μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ στο πέναλτι που κέρδισε η Ένωση (6’). Μετά το «σοκ», η ομάδα του Ίβιτς ξύπνησε, βγήκε μπροστά κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Χαρίσης έστειλε την μπάλα άουτ στο 11’ με κοντινή προβολή. Παρότι οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να «ανοίξουν» το ματς τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει ρυθμό.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο κινητικοί στην επίθεση και στο 23΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακασέτα, που δεν εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Μπρκιτς. Ο «δικέφαλος του Βορρά» βλέποντας πως δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Ανέστη, πάγωσε τον ρυθμό και σε μεγάλο βαθμό κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ πάτησε ξανά το γκάζι στο φινάλε του ημιχρόνου κι έχοντας άψογη κυκλοφορία άνοιξε το σκορ στο 42’ με ψύχραιμο σουτ του Μπακασέτα, που έστειλε την ομάδα του με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού είχε η ΑΕΚ και μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με την Ένωση να έχει την μπάλα στα πόδια της και να πιέζει ψηλά. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και στην ανασταλτική του γραμμή και δεν μπόρεσε να αγχώσει καθόλου τον Ανέστη.

Με την είσοδο του Πέλκα (70’), ο «δικέφαλος του Βορρά» έγινε κάπως πιο ζωηρός, ενώ η Ένωση προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Στο φινάλε ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Ανέστη με γεμίσματα, τα οποία όμως εξουδετερώνονταν εύκολα από τους παίκτες της ΑΕΚ, που στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

AEK: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λάζαρος (64’ Γιόχανσον), Μπακασέτας, Αραούχο (86’ Πέκχαρτ)

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Λέοβατς, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος (81’ Κουλούρης), Κάνιας, Χαρίσης, Τσίμιροτ (70’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ, Κάμπος (33’ Ενρίκε), Πρίγιοβιτς

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος

Γήπεδο: ΟΑΚΑ (Χωρητικότητα: 69.618 )