Δευτέρα - 20 Νοεμβρίου 2017
Thursday 11 May 2017 - 22:36

Οι όμορφες ομάδες, όμορφα αποκλείονται!

Europa League - Ημιτελική Φάση - 2ος Γύρος Parc Olympique Lyonnais (Χωρητικότητα: 59.186)
44' (πεν.) 46' Λακαζέτ
81' Γκεζάλ

3 - 1

27' Ντόλμπεργκ
AFC AJAX: 27' Ντόλμπεργκ

Έχασε η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα! Ένα ματς πραγματικά διαφήμιση ποδοσφαίρου.

Παναγιώτης Φάκος

Παρά την ήττα με 3-1 τα «μωρά» του Άγιαξ θα φτάσουν σε έναν ευρωπαϊκό τελικό για πρώτη φορά μετά από 21 χρόνια. Κι ενώ έχουν να σηκώσουν κάποιο τρόπαιο εκτός Ολλανδίας για 22 χρόνια, όταν το 1995 είχε κατακτήσει το Champions League απέναντι στην Μίλαν.

«Ηλεκτρική» ήταν η ατμόσφαιρα στο νέο γήπεδο της Λυών, δεν έπεφτε καρφίτσα πιστεύοντας πως οι Λιονέ θα μπορούσαν να φτάσουν σε μια ανατροπή.

Με το "καλημέρα" έκλεισαν στο μισό του γηπέδου τον Άγιαξ οι Λιονέ, αλλά οι Ολλανδοί είναι σπεσιαλίστες στις αντεπιθέσεις και εκεί προσπάθησαν να χτυπήσουν.

Το τέμπο της αναμέτρησης ήταν τρελό, με τις δύο ομάδες να ήταν άκρως επιθετικές, και έναν Άγιαξ κίνδυνο-θάνατο στις αντεπιθέσεις. Σαν σφαίρα, οι Ολλανδοί έβγαιναν μπροστά και προκαλούσαν ρήγματα στην ούτως ή άλλως κακή ανασταλτική λειτουργία της Λυών.

Η Λυών ενώ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια όμως έχασε το ρυθμό της και ουσιαστικά δεν μπορούσε ούτε μπάλα να κυκλοφορήσει.

Και στο 27' μετά από κόρνερ της Λυών, ο Ονανά εκτέλεσε στα καπάκια το ελεύθερο για να βρει ανοργάνωτη την άμυνα των γηπεδούχων όπως και συνέβη. Ο Γιουνές έφυγε από τα αριστερά, πάσαρε στον κενό χώρο για τον Ντόλμπεργκ και αυτός νίκησε στο τετ-α-τετ τον Λόπες για το 0-1.

Μέχρι το 40' η Λιονέ έδειχναν να τα έχουν χαμένα... αλλά από το 40' και μετά ήταν λες και ήταν άλλη ομάδα στον γήπεδο. Η Λυών σφυροκοπούσε την άμυνα του Άγιαξ και στο 44' θα κερδίσει πέναλτι με τον Λακαζέτ να μην χάνει την ευκαιρία από την άσπρη βούλα και ισοφαρίζει σε 1-1.

Δεν πέρασε ούτε ένα λεπτό να συνέλθει από το "σοκ" ο Άγιαξ η Λυών ανέβασε στα κόκκινα την πίεση και μετά από λάθος στην άμυνα του Άγιαξ, ο Γκοναλόν βρέθηκε στα δεξιά της περιοχής, έκανε σέντρα-σουτ και ο Λακαζέτ στο 46' προ κενής εστίας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση και βάζοντας... φωτιά στην πρόκριση.

Με το ίδιο τέμπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο αλλά με πιο πολλά νεύρα με αποτέλεσμα μέσα σε 3 λεπτά ο διαιτητής να δείξει 3 κίτρινες κάρτες.

Παρά το πάθος και την επιθετική επιτυχία της Λυών η άμυνα της θυμίζε πραγματικά παιδικό πρωτάθλημα! Το πάθος, η πίεση και το άγχος φέρνουν κάρτες και οι δυο ομάδες είχαν γεμίσει πολύ νωρίς με πολλές κάρτες και πραγματικά με 8 κάρτες μέχρι το 68' ήταν θαύμα που δεν υπήρξε αποβολή.

Η Λυών είχε κλείσε πραγματικά Άγιαξ στα καρέ του και πίεζε για ακόμη ένα γκολ και θα το χάσει 76' με τον Ρίμπους που μόλις είχε περάσει στο ματς.

Όπως είπαμε ο Άγιαξ είναι φωτιά και λάβρα στις αντεπιθέσεις και στο 79' θα χάσει φοβερή ευκαιρία να κόψει τα όνειρα των Λιονέ αλλά η μπάλα μετά το πλασέ του Ντε Μπεκ σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Λόπεζ.

Η Λιονέ όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και στο 81' θα έρθουν ακόμα πιο κοντά στο όνειρο έπειτα από σέντρα του Ρίμπους από τα αριστερά, κεφαλιά του Γκεζάλ (πριν 4' είχε περάσει στη θέση του Βαλμπουενά), η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία, με αποτέλεσμα να αιφνιδιαστεί ο Ονάνα και να μην αποτρέψει το 3-1.

Τα νεύρα ανέβαιναν όσο η Λυών πίεζε για το χρυσό γκολ που θα την έστελνε στην παράταση και στο 84' ο Βίργκεβερ θα δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αφήσει τον Άγιαξ με 10 κάνοντας το ματς θρίλερ.

Πλέον ο Άγιαξ το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να διώχνει μπάλες και να ελπίζει η Λιονέ μην βρουν δίχτυα.

Στο 88' η Λυών θα χάσει την μοναδική της ευκαιρία που θα την έστελνε στον έβδομο ουρανό. Το γέμισμα του Φεκίρ από τα δεξιά, η μπάλα περνάει από όλους, ο Κορνέ αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, σουτάρει από κοντά και διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα έφυγε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι!

Αξίζει πραγματικά ένα μεγάλο μπράβο στην Λυών για την προσπάθεια και το θέαμα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΛΥΩΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Εν'Κουλού, Ντιακαμπί, Μορέλ, Τολισό, Γκοναλόν, Κορνέ, Βαλμπουενά, Φεκίρ, Λακαζέτ

AFC AJAX: Ονανά, Φέλτμαν (65' Τέτε), Ντάβινσον Σάντσες, Ντε Λιχτ, Φίρχεφερ, Σένε, Κλάασεν, Ζιγές, Μπερτράν Τραορέ, Γιουνές, Ντόλμπεργκ

Διαιτητής: Σίμον Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

Γήπεδο: Parc Olympique Lyonnais (Χωρητικότητα: 59.186)