Κυριακή - 24 Σεπτεμβρίου 2017
Wednesday, 19 April 2017 02:12

Στα ημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης 4-2 την Μπάγερν

76' 104' 109' Κρ. Ρονάλντο
114' Ασένσιο

4 - 2

53' πέν. Λεβαντόβσκι
78' αυτ. Ράμος
REAL MADRID: 76' 104' 109' Κρ. Ρονάλντο, 114' Ασένσιο
BAYERN MUNICH: 53' πέν. Λεβαντόβσκι, 78' αυτ. Ράμος

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε χατ-τρικ και έδωσε στη Ρεάλ Μαδρίτης την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League καθώς απέκλεισε την Μπάγερν.

Παναγιώτης Φάκος

Ο Πορτογάλος επιθετικός έφτασε τα 101 γκολ στη διοργάνωση (αν και οι τις Μπάγερν ήταν έξαλλοι μετά το δεύτερο γκολ που σκόραρε γιατί ήταν καθαρά σε θέση οφσάιντ).

Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Εκτός από ένα σουτ του Ρόμπεν το οποίο έβγαλε ο Μαρσέλο και από την άλλη το σουτ του Σέρχιο Ράμος που καθάρισε ο Μπόατενγκ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος με τον Ρόμπεν να κερδίζει πέναλτι επέιτα απο ανατροπή που του έκανε ο Κασεμίρο και ο Λεβαντόβσκι έγραψε το 0-1 στο 53'. Η απάντηση για τους Μαδριλένους ήρθε στο 23 λεπτά αργότερα έπειτα απο μια υπέροχη σέντρα του Κασεμίρο ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 76' θα στείλει με καρφωτεί κεφαλία την μπάλα στην δεξιά γωνία του Νόιερ και θα κάνει το 1-1.

Η χαρά των Λος Μπλάνκος κράτησε μόλις 2 λεπτά αφού στο 78' ο Σέρχιο Ράμος θα βάλει αυτογκόλ και θα δώσει πάλι κεφάλι στους Βαβαρούς.

Η Μπάγερν μυαλό δεν έβαλε, "τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου". Όπως και στον πρώτο αγώνα έτσι και σήμερα έμεινε με 10 παίχτες πράγμα που ήταν κομβικό και στα δύο παιχνίδια.

Πάραυτα έκανε την υπερπροσπάθεια έφερε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού στα ίσια και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και η κούραση νίκησαν τους Βαβαρούς και έτσι έδωσα την ευκαιρία στον Ρονάλντο να βάλει άλλα 2 γκολ (Το πρώτο καθαρό οφσάιντ.) και στο τέλος ο Ασένσιο να γράψει το τελικό 4-2.

Οφ-σάιντ ή όχι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε 5 γκολ στα δύο ματς με τη Μπάγερν, έφτασε τα 7 φέτος και έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Champions League που φτάνει τα 100.

Η Μπάγερν δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά μετά από 6 σερί παρουσίες, ενώ ο Κάρλο Αντσελότι στην επιστροφή του στη Μαδρίτη αποκλείστηκε από τον Ζινεντίν Ζιντάν, με τον οποίο βοηθό κατέκτησε με την Ρεάλ το CL το 2014.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

REAL MADRID: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο (71' Λούκας Βάθκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (64' Μάρκο Ασένσιο).

BAYERN MUNICH: Νόιερ, Λαμ, Χούμελς, Τζερόμ Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο (75' Τόμας Μίλερ), Βιδάλ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Ρόμπεν, Ριμπερί (75' Ντόουγκλας Κόστα), Λεβαντοβσκι (88' Κίμιχ).

Διαιτητής: Βίκτορ Κάσαϊ (Ουγγαρία)

Γήπεδο: Santiago Bernabéu (Χωρητικότητα: 81.044)