Δευτέρα - 25 Σεπτεμβρίου 2017
Tuesday, 18 April 2017 00:51

Τα χρειάστηκε ο Βενγκέρ αλλά τα κατάφερε!

Η Άρσεναλ νίκησε 2-1 στο "Riverside" τη Μίντλεσμπρο και την έστειλε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό, ενώ οι "κανονιέρηδες" εξακολουθούν να ελπίζουν για την 4η θέση.

Παναγιώτης Φάκος

Το 3-5-2 του Αρσέν Βενγκέρ έδειξε πως είναι αδύνατο να δουλέψει με αυτό το ρόστερ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πλήρες αδιάφορο με τις φάσεις να είναι μοιρασμένες και για τις 2 ομάδες αλλά η αδυναμία της Άρσεναλ αμυντικά είχε φανεί από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Eνώ η ζυγαριά είχε αρχίσει να γέρνει προς το μέρος της Μίντλεσμπρο έρχεται ο απίθανος Αλέξις Σάντσες με μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ να γράψει το 0-1 στο 42' και να φτάσει στα 19 γκολ για φέτος.

Το δεύτερο ημίχρονο έκρυβε εκπλήξεις. Σαν να μπήκαν διαφορετικές ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Η Μίντλεσμπρο εκμεταλλεύτηκε την τραγική άμυνα της Άρσεναλ και στο 50' ο Νεγρέδο έπειτα από μία φοβερή μπαλιά του Ντάουνινγκ, με προβολή μπροστά από τους δύο στόπερ της Άρσεναλ θα γράψει το 1-1 στον πίνακα του σκορ. Όσο τα λεπτά κυλούσαν, τόσο τα αμυντικά λάθη της Άρσεναλ μεγάλωναν καθώς η πίεση της Μίντλεσμπρο γινόταν πιο ασφυκτική. Ο Τσέχ είπε όχι σε Αγιάλα και Γκίπσον να κάνουν το 2-1 σε δύο διαδοχικές φάσεις.

Το όνειρο της Μίντλεσμπρο θα σταματήσει στο 71' μετά από μία μπαλιά "ξυράφι" του Αλέξις Σάντσες προς τον Ράμσεϊ, εκείνος με το στήθος θα στρώσει στον Εζίλ και αυτός θα γράψει το τελικό σκορ του αγώνα 1-2.

Παρ'όλη τη νίκη της Άρσεναλ ο Βενγκέρ έχει σοβαρά θέματα να λύσει ακόμα. Όπως για παράδειγμα το ότι έκανε την πρώτη διπλή αλλαγή του στο 90' (λες και όλα πήγαιναν καλά) ή το ότι σε όλο το παιχνίδι έπαιζε ένα 3-5-2 το οποίο αμυντικά έμπαζε από παντού;

Δεν ξέρω αλλά δεν με έπεισε.

Από την άλλη αυτός που με έπεισε ήταν ο Τραορέ της Μίντλεσμπρο... Εκρηκτικός, τεχνίτης και με απίστευτη διάθεση, σίγουρα θα είναι ένας εκ των οποίων δεν θα μείνει στην Μίντλεσμπρο αν τελικά υποβιβαστεί.