Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Αθλητισμός

Europa League : Ολυμπιακό με Μίλαν και ΠΑΟΚ με Τσέλσι έβγαλε η κλήρωση

Αντίπαλοι επιπέδου... Champions League.
Αθλητισμός
Παρ, 31/08/2018 - 15:37
Γράφει το Newsroom

Αντίπαλοι επιπέδου... Champions League  στο δρόμο Ολυμπιακού και  ΠΑΟΚ στο Europa- O Ολυμπιακός στον 6ο όμιλο θα αντιμετωπίσει τις Μίλαν, Μπέτις και την Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο - O ΠΑΟΚ στον 12ο τις Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ, Βίντι!
Είχε κέφια η κληρωτίδα τουλάχιστον όσον αφορά τους δύο εκπροσώπους της Ελλάδας στο Europa League, καθώς Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ετοιμάζονται να ζήσουν βραδιές... Champions League!

Οι ερυθρόλευκοι στον 6ο όμιλο κληρώθηκαν με την Μίλαν (για 2η σερί χρονιά στην Ελλάδα καθώς πέρσι στους ομίλους είχε παίξει με την ΑΕΚ), την Ισπανική Ρεάλ Μπέτις και η αλήθεια είναι ότι πήρε το... τζόκερ από το 4ο γκρουπ που ήταν η Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο (για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στους ομίλους).

Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον ΠΑΟΚ που θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι και δύο ομάδες που αποκλείστηκαν στα πλέι οφ του Champions League! την Μπάτε Μπορίσοφ από την Λευκορωσία που αποκλείστηκε από την Αϊντχόφεν και την Ουγγρική Βίντι που αποκλείστηκε από την ΑΕΚ!

Το φοβερό είναι ότι η ΑΕΚ στον όμιλο της στο CL θα αγωνιστεί με την Μπενφίκα που απέκλεισε στα play off τον ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ με την Βίντι που αποκλείστηκε στην ίδια φάση από την ΑΕΚ.

Αναλυτικά οι 12 όμιλοι έχουν ως εξής:


1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς, Ζυρίχη, ΑΕΚ Λάρνακας
2ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Λιεψία, Ρόζενμποργκ
3ος όμιλος: Ζενίτ, Κοπεγχάγη, Μπορντό, Σλάβια Πράγας
4ος όμιλος: Άντερλεχτ, Φενέρμπαχτσέ, Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Σπάρτακ Τρνάβα
5ος όμιλος: Άρσεναλ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Καραμπάγκ, Βόρσκλα
6ος όμιλος: Ολυμπιακός, Μίλαν, Μπέτις, Ντουντελάνζ
7ος όμιλος: Βιγιαρεάλ, Ραπίντ Βιέννης, Σπαρτάκ Μόσχας, Ρέϊντζερς
8ος όμιλος: Λάτσιο, Μαρσέιγ, Άιντραχτ, Απόλλων Λεμεσού
9ος όμιλος: Μπεσίκτας, Γκενκ, Μάλμε, Σάρσμποργκ
10ος όμιλος: Σεβίλλη, Κράσνονταρ, Σταντάρ Λιέγης, Ακίσασπορτ
11ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου, Αστάνα, Ρεν, Γιάμπλονετς
12ος όμιλος: Τσέλσι, ΠΑΟΚ, ΜΠΑΤΕ, Βίντι

Οι ημερομηνίες των αγωνιστικών: 
1η Αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου 
2η Αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου 
3η Αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου 
4η Αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου 
5η Αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου 
6η Αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου 

Newsroom